top of page

Nowości i publikacje

Tutaj wpisywane są nowości i publikacje z życia leasingu

01

Odszkodowanie z OC dla leasingobiorcy niekiedy w kwocie brutto

26.03.2025

 

Odszkodowanie przysługujące leasingobiorcy z tytułu kosztów naprawy leasingowanego pojazdu z polisy OC powinno obejmować kwotę VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego. Przypomina o tym rzecznik finansowy, który wskazuje, że niektórzy ubezpieczyciele obniżają odszkodowanie dla leasingobiorców.
 

W leasingu przez cały okres trwania umowy pojazd pozostaje własnością firmy leasingowej, a leasingobiorca jest jedynie jego użytkownikiem. Zatem decydujący głos w sprawie ubezpieczenia takiego pojazdu należeć będzie do leasingodawcy. Nie oznacza to jednak, że gdy w wypadku czy kolizji ucierpi leasingowany pojazd, odszkodowanie będzie należało się leasingobiorcy w kwocie netto, czyli bez uwzględnienia VAT. Do rzecznika finansowego wpływają skargi w tej sprawie, gdyż ubezpieczyciele często wypłacają z polisy OC odszkodowanie w kwocie netto w razie szkód częściowych. Szkoda częściowa ma miejsce wtedy, gdy uszkodzony pojazd nadaje się do naprawy, a koszt naprawy nie przekracza wartości pojazdu sprzed szkody.

Kluczowa jest zasada pełnego odszkodowania

Ubezpieczyciele, którzy obniżają odszkodowanie o VAT, wychodzą z założenia, że w przypadku pojazdu leasingowanego, to „status podatkowy” jego właściciela, czyli firmy leasingowej, determinuje to, w jakiej wartości zostanie wypłacone odszkodowanie za naprawę takiego pojazdu. Te zakłady ubezpieczeń omijają natomiast całkowicie inne niezwykle ważne aspekty, a mianowicie to, na kogo została faktycznie wystawiona faktura za naprawę pojazdu, jak i kwestie tego, czy użytkownik pojazdu posiada w ogóle status czynnego podatnika VAT, a nie wszyscy leasingobiorcy prowadzący działalność gospodarczą są opodatkowani VAT.

 

Zdaniem rzecznika finansowego takie podejście jest nieuprawione i prowadzi do naruszenia, określonej w art. 361 par. 2 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), zasady pełnego odszkodowania, która w przypadku szkód likwidowanych z polisy OC sprawcy nabiera fundamentalnego znaczenia. - W przypadku bowiem, gdy faktura za naprawę uszkodzonego pojazdu została wystawiona, nie na firmę leasingową, ale bezpośrednio na użytkownika pojazdu (leasingobiorcę), to wówczas leasingobiorca staje się nabywcą usługi. W takim wypadku to leasingobiorca pojazdu - a nie firma leasingowa - powinien być postrzegany jako strona poszkodowana, która nie może odliczyć VAT od kosztów naprawy samochodu – tłumaczy rzecznik finansowy w publikacji zatytułowanej „Samochód w leasingu a ubezpieczenia”.

 

W konsekwencji zaś odmowa dopłaty przez zakład ubezpieczeń VAT od faktury za naprawę samochodu powoduje, że wypłacone odszkodowanie nie pokryje w pełni poniesionej straty, co oznacza, że zostanie naruszona wspomniana wyżej zasada pełnego odszkodowania. Zdaniem rzecznika finansowego bez znaczenia pozostaje okoliczność, że właściciel pojazdu, tj. firma leasingowa, posiada status podatnika VAT. Skoro bowiem faktura za naprawę samochodu zostaje wystawiona bezpośrednio na leasingobiorcę, to tym samym to korzystający, a nie firma leasingowa, jest nabywcą usługi, a nie ujmie w kosztach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej takiej faktury. (...)


Poszkodowanym jest leasingobiorca, a nie leasingodawca
Podobne stanowisko do rzecznika finansowego przeważnie zajmują sądy powszechne, które przyznają leasingobiorcy, który faktycznie ponosi ciężar związany z rozliczeniem szkody częściowej w pojeździe, prawo do dochodzenia od zakładu ubezpieczeń zwrotu VAT naliczonego od kosztów naprawy pojazdu. Powyższe stanowisko zaprezentował np. Sąd Okręgowy w Szczecinie w uzasadnieniu do swojego wyroku z 22 sierpnia 2014 r. (sygn. akt: VIII Ga 205/14), wskazując, że jeżeli to korzystający zobowiązany był przyjąć na siebie ciężar związany z rozliczeniem szkody częściowej w pojeździe, to „wobec powyższego nie ulega wątpliwości, że to (...) korzystający w umowie leasingu, a nie finansujący, zobowiązany był do poniesienia kosztów naprawy przedmiotu leasingu, a tym samym nie można przyjąć, aby nie mógł dochodzić ich poniesienia, czy też zwrotu od podmiotu, który obowiązany jest do naprawienia szkody na podstawie art. 822 k.c.”.

 

Z kolei w uchwale z 11 września 2020 r. (sygn. akt. III CZP 90/19) Sąd Najwyższy orzekł, że: „odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego”.

 

Jak wyjaśnia Mariusz Sadowski, radca prawny z Eventum Kancelaria Prawna, poszkodowanym jest przy tym podmiot, który doznał szkody pozostającej w związku przyczynowym ze zdarzeniem szkodzącym wbrew swej woli. W przypadku szkody majątkowej nie może być on każdorazowo identyfikowany z właścicielem rzeczy, który – w zakresie przyznanym mu przez ustawę – może przenieść swoje uprawnienie do korzystania z rzeczy na inny podmiot. Szkoda majątkowa w sprawie przedstawionej do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, jak i wielu podobnych sprawach, polega na poniesieniu kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu, zgodnie ze zobowiązaniem wynikającym z umowy leasingu. Szkoda w tym ujęciu powstaje zatem w majątku posiadacza zależnego (leasingobiorcy), a nie właściciela pojazdu (...).

Pełna treść artykułu pod adresem:

https://www.prawo.pl/biznes/odszkodowanie-z-oc-a-leasing-netto-czy-brutto,531931.html

Źródło: Regina Skibińska, Prawo.pl

02

Jak rozliczyć diety kierowcy ciężarówki w transporcie międzynarodowym.

05.12.2024

 

Przychodów kierowcy wykonującego transport samochodem ciężarowym z Polski do Niemiec nie pomniejsza się już o 30 proc. diety. Stosuje się natomiast inne zwolnienia - dla celów podatkowych od przychodu odlicza się 20 euro dziennie, a dla celów ZUS - 60 euro dziennie. Powstaje wówczas pytanie, jak ustalić zaliczkę na podatek dochodowy. Skarbówka wyjaśnia, że nie odlicza się składki ZUS, której podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie zwolnione z podatku.
 

Rozliczenie kierowców w transporcie międzynarodowym wciąż budzi wiele wątpliwości. Firmy zatrudniające kierowców na umowę o pracę pytają, czy obliczając zaliczkę na podatek PIT, powinni pomniejszyć przychody kierowcy o kwotę zwolnioną od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT (30 proc. diety). Nie ma też pewności, jak rozliczyć składki na ubezpieczenie społeczne.

Nie odlicza się 30 proc. diety
Analizowany problem dotyczy firm zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego w transporcie międzynarodowym. Zakładam, że kierowca wykonuje zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz. Urz. UE. L 2006 Nr 102, str. 1). Należy tutaj wskazać, że w myśl art. 26f ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców, kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 77(5) par. 1 ustawy Kodeks pracy. Nie stosuje się tu zatem zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT, zgodnie z którym wolna od podatku jest część przychodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących w związku z tym pobytem przychody ze stosunku pracy za każdy dzień pobytu za granicą, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.  To oznacza, że pracodawca nie może pomniejszać przychodu o 30 proc. diety za każdy dzień pobytu kierowcy za granicą.

Odlicza się 20 euro za każdy dzień pobytu
Pracodawca może natomiast pomniejszyć przychody o równowartość 20 euro za każdy dzień pobytu kierowcy za granicą.
Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje natomiast art. 21 ust. 1 pkt 23d ustawy o PIT, dodany na mocy art. 38 pkt 1 lit. c ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23d ustawy o PIT,  wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku pracy oraz umowy zlecenia otrzymane przez kierowcę z tytułu wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych w wysokości stanowiącej równowartość 20 euro za każdy dzień pobytu kierowcy za granicą oraz zwrot niektórych kosztów (...).

Odliczenie 60 euro od podstawy wymiaru składek ZUS
Przy rozliczeniu kierowcy pracodawca może też odliczyć od podstawy wymiaru składek ZUS równowartości 60 euro za każdy dzień. 
Na podstawie art. 26g ustawy o czasie pracy kierowców w skład przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne nie wchodzi m.in.  kwota stanowiąca równowartość 60 euro za każdy dzień pobytu za granicą (z zastrzeżeniem że tak ustalony miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia) (...).


Jak rozliczyć składki 
Powstaje jednak pytanie o rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne. Za dochód (stanowiący podstawę do obliczenia zaliczki) uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody, po odliczeniu kosztów uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne (art. 32 ust. 4 ustawy o PIT). Zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu pod warunkiem, że podstawy ich wymiaru nie stanowi dochód (przychód), zwolniony od podatku oraz dochód, od którego zaniechano poboru podatku. Dochody wolne od podatku dochodowego zostały wymienione w art. 21 ustawy o PIT. Nie podlegają zatem odliczeniu składki obliczone od wynagrodzenia w części zwolnionej z podatku m. in. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23d ustawy o PIT. Skoro, w analizowanym problemie, płatnik (pracodawca) nie może odliczyć tej części składki ZUS, której podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23d ustawy o PIT.  Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 czerwca 2024 r., 0115-KDIT2.4011.227.2024.2.MM).
 

Pełna treść artykułu pod adresem:

https://www.prawo.pl/podatki/jak-rozliczyc-diety-kierowcy-ciezarowki-w-transporcie-miedzynarodowym,530268.html

Źródło: Marcin Szymankiewicz, Prawo.pl

03

Brak składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

21.10.2024

 

Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przewiduje projekt ustawy, który wpisany został właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2024 r.
 

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (nr UD144), za przygotowanie którego odpowiada Jerzy Szafranowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
- Celem projektu jest wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Potrzeba wprowadzenia zmian wynika ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne od dnia 1 stycznia 2022 r. w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu – czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych.

Problemy ze składką zdrowotną
Jak twierdzą autorzy projektu, w zakresie opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, z perspektywy przedsiębiorców dużym problemem jest znaczne obciążenie składką zdrowotną, istotnie wpływające na rentowność prowadzonej pozarolniczej działalności. - Przedsiębiorcy podnoszą w szczególności zastrzeżenia w odniesieniu do uwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Konieczność zapłaty składki zdrowotnej od części dochodu wygenerowanego w wyniku sprzedaży środka trwałego poczytywana jest przez przedsiębiorców jako rozwiązanie niesprawiedliwe, niezwiązane z wynikiem podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorcy i mogące skutkować incydentalnym wzrostem dochodu przedsiębiorcy np. gdy zbywana jest nieruchomość, a tym samym wyższą składką zdrowotną - czytamy. Dlatego, jak wyjaśniają projektodawcy, potrzebne jest wprowadzenie zmian, zgodnie którymi przedsiębiorcy nie będą dodatkowo obciążani składką zdrowotną płaconą od przychodów (dochodów) osiąganych w przypadku zbycia środków trwałych, co w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej.

Istota planowanych rozwiązań
Po pierwsze, zmiany dotyczące likwidacji obowiązku płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych obejmują przepis art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 146, z późn. zm.), regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 266, z późn. zm.), dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób, o których mowa w art. 30ca tej ustawy (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach). - W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej – zapewniają autorzy projektu. Po drugie - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej (art. 81 ust. 2zd pkt 3 w projektowanym brzmieniu ustawy o świadczeniach). Rząd ma przyjąć projekt w IV kwartale 2024 r.

Pełna treść artykułu pod adresem:

https://www.prawo.pl/kadry/skladka-zdrowotna-a-sprzedaz-srodkow-trwalych,529407.html

Źródło: Grażyna J. Leśniak, Prawo.pl

04

Jednoosobowa firma nie odliczy 100% VAT od samochodu.

13.09.2024

 

Jednoosobowa firma nie odliczy 100% VAT od samochodu - fiskus się nie zgadza:

Informatyk, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, nie odliczy 100 proc. VAT od samochodu i paliwa. Skoro parkuje pojazd pod domem, to będzie go używał również w celach prywatnych - stwierdził fiskus w najnowszej interpretacji. Według ekspertów skarbówka tworzy dodatkowe warunki, dyskryminujące małych przedsiębiorców, mimo iż sądy od dawna orzekają inaczej. Fiskus po raz kolejny przedstawił bardzo restrykcyjne stanowisko w kwestii odliczenia 100 proc. od zakupu i użytkowania samochodów osobowych oraz paliwa do nich. Taką możliwość mają przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jeśli chcą go używać również do celów prywatnych, odliczą tylko 50 proc. VAT. Według dyrektora Krajowe Informacji Skarbowej parkowanie pod domem jest jednoznaczne z użytkiem prywatnym. Powstaje jednak pytanie, gdzie ma parkować przedsiębiorca, który prowadzi działalność we własnym domu.

Dyskryminacja jednoosobowych firm
Organy podatkowe dyskryminują w ten sposób przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ w ich przypadku siedzibą firmy jest bardzo często miejsce zamieszkania. Stanowisko fiskusa oznacza w praktyce, że osoby mające biuro w domu mogą odliczyć tylko 50 proc. VAT. Takie ograniczenie jest nielogiczne i sprzeczne z przepisami z ustawy o VAT, które nie zawierają wyłączenia dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Co ważne, organ interpretacyjny, nie mając ku temu żadnych przesłanek, twierdzi że podatnik będzie wykorzystywał samochód do celów prywatnych. Wydaje się, że jeśli organ ma co do tego wątpliwości, powinien je rozstrzygnąć w drodze ewentualnego postępowania np. kontrolnego, nie negatywnej interpretacji – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy. Najnowszym przykładem takiego negatywnego stanowiska jest interpretacja z 26 lipca 2024r. (nr 0113-KDIPT1-3.4012.396.2024.2.OS).

Parkowanie pod domem wyklucza pełne odliczenie
Z pytaniem wystąpił informatyk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą we własnym domu. Przedsiębiorca wydzielił w nim pomieszczenia na potrzeby firmy. Poza świadczeniem usług informatycznych mężczyzna chce dodatkowo rozszerzyć działalność o wynajem samochodu na uroczystości ślubne. Chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie do:
- ­wykonywania usług,
­- dojazdów do klientów,
­- dojazdów do lokalizacji spotkań biznesowych lub szkoleń,
­- dojazdów do lokalizacji przygotowania samochodu na uroczystości ślubne w celu wykonania lub zareklamowania usług,
­- dojazdów do lokalizacji serwisowania i utrzymania samochodu w dobrej kondycji mechanicznej i wizualnej,
­- innych czynności związanych z eksploatacją samochodu.

Ma też drugi samochód do celów prywatnych. Mężczyzna planuje stworzyć odpowiedni regulamin zabraniający użytkowania auta do celów prywatnych. Będzie to dodatkowo potwierdzone ewidencją przebiegu pojazdu, rejestrującą każdy przejazd, cel podróży oraz czas jej rozpoczęcia i zakończenia. Ma wyznaczone miejsce parkingowe w budynku, w którym prowadzi działalność gospodarczą, przeznaczone wyłącznie dla samochodu służbowego. Jego zdaniem środki podjęte w celu wykluczenia użytku prywatnego spełniają wymogi do złożenia deklaracji VAT 26 (informacja o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarcze i odliczania 100 proc. VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodu.

Dyrektor KIS nie zgodził się z takim stanowiskiem. Wyjaśnił, że dla pełnego odliczenia trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze, sposób wykorzystania samochodu, zwłaszcza w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych. A po drugie, wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu. - Procedury wprowadzone przez pana mogą co prawda zniechęcać do używania samochodu służbowego do celów prywatnych, natomiast nie są w  stanie w rzeczywiści wyeliminować takiego wykorzystania samochodu dla celów prywatnych z uwagi na jego dostępność w miejscu pana zamieszkania. Mimo że zamierza prowadzić pan ewidencję przebiegu pojazdu, to jednak parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania, powoduje bezpośrednią dostępność samochodu na potrzeby prywatne i stwarza możliwości użycia go do celów prywatnych - odpowiedział podatnikowi dyrektor KIS. To oznacza, że mężczyzna może odliczyć tylko 50 proc. wydatków związanych z finansowaniem, eksploatacją oraz utrzymaniem samochodu. Nie spełnia warunków uprawniających do złożenia informacji VAT-26. 

Fiskus przegrywa przed sądami
- Organy podatkowe od lat zajmują takie niekorzystne dla podatników stanowisko, mimo iż od lat przegrywają w tej sprawie przed sądami administracyjnymi. Wydaje się, że powodem takiego uporu ze strony fiskusa jest uzyskanie efektu odstraszającego. Chodzi o to, by podatnik dobrze się zastanowił, czy na pewno potrafi udowodnić 100-procentowe wykorzystanie samochodu do celów działalności gospodarczej. Efektem ma być przyjęcie zasady odliczenia 50 proc. VAT - mówi Joanna Rudzka.
Dodaje, że wyroki sądów administracyjnych są w podobnych sprawach korzystne dla podatników.

Najnowszym przykładem może być nieprawomocne orzeczenie WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 189/24) z 18 czerwca 2024 r. Sprawa dotyczyła spółki, która przyjęła regulamin wykorzystania służbowych aut wyłącznie na potrzeby biznesowe. Fiskus stwierdził jednak, że ani regulamin używania samochodu służbowego, ani system lokalizacji satelitarnej nie wykluczają użytku prywatnego, gdy samochód będzie parkowany pod domem pracownika. WSA uchylił interpretację, powołując się na wcześniejsze wyroki NSA - z 21 października 2021 r. (sygn. I FSK 1695/21) i z 1 lutego 2023 r. (sygn. I FSK 2320/19).

Pełna treść artykułu pod adresem:

https://www.prawo.pl/podatki/odliczenie-100-proc-vat-od-samochodu-i-paliwa-w-jednoosobowej-firmie,528368.html

Źródło: Monika Pogroszewska, Prawo.pl

05

Rower Elektryczny w kosztach firmy

09.08.2024

 

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca ma już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.

Ekologia, korki w miastach, rosnące ceny paliwa - to tylko niektóre argumenty za wykorzystaniem w działalności gospodarczej rowerów elektrycznych rowerów i hulajnóg. Ich użycie nie jest co prawda powszechne, ale coraz więcej przedsiębiorców występuje w tej sprawie z pytaniem do fiskusa. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza w interpretacjach, że wydatki na zakup roweru elektrycznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

- Należy zgodzić się z organem podatkowym, który – idąc z duchem czasu - bierze pod uwagę nie tylko kwestie podatkowe, ale także realia gospodarcze i kwestie ochrony środowiska. Fiskus uwzględnił bowiem argumenty podatnika, że dzięki zakupowi roweru elektrycznego szybciej dotrze on do klientów, omijając korki oraz zaoszczędzi na paliwie. Co ważne, wydatki na zakup roweru odlicza się w 100 procentach. Przepisy nie przewidują tu ograniczeń, takich jak w przypadku zakupu samochodów osobowych. Często przedsiębiorcy pytają też, czy mogą kupić rower elektryczny na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli mają już firmowy samochód. Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na zakup i eksploatację roweru, jeśli przedsiębiorca odlicza wydatki związane z zakupem i eksploatacją samochodu osobowego. Można więc mieć i firmowy samochód,  i firmowy rower. Potwierdzeniem tego mogą być interpretacje dotyczące użytkowania w działalności gospodarczej dwóch aut. Fiskus wskazuje, że nie ma przepisu, który zabraniałby ujmować w kosztach podatkowych wydatków na dwa samochody osobowe – mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w KPMG w Polsce.

Rower w kosztach uzyskania przychodu podatnika

Korzystną odpowiedź otrzymał m.in. mężczyzna prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (Interpretacji z 28 czerwca 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.425.2024.2.KP). Podatnik zamierza kupić rower elektryczny lub hulajnogę o wartości poniżej 10 tys. zł. Zamierza ich używać, by dojeżdżać do klientów. - Jeśli podstawowym celem i sposobem korzystania z roweru elektrycznego jest wykorzystanie w działalności gospodarczej, to wydatek poniesiony na jego zakup może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor KIS.

Jeśli wartość roweru nie przekracza 10 tys. zł, podatnik ma do wyboru trzy rozwiązania:

1) może nie zaliczać danego składnika majątkowego do środków trwałych, natomiast wydatki związane z nabyciem roweru zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów;
2) może zaliczyć dany składnik majątku do środków trwałych, a następnie jednorazowo go zamortyzować. Następuje to przez dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości odpowiadającej wydatkom na nabycie danego składnika majątku – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym;
3) może amortyzować dany składnik majątkowy na analogicznych zasadach jak wszystkie inne środki trwałe.

Pytanie o odliczenie VAT i użytek prywatny
Fiskus potwierdza też, że przedsiębiorca może odliczyć VAT od zakupu roweru, ale powstaje problem z użyciem go na cele prywatne. Dyrektor KIS zajął się tym problemem w interpretacji z 18 października 2022 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC):
Z pytaniem wystąpiła kobieta świadcząca usługi doradztwa podatkowego oraz rachunkowo-księgowe. Rozważała zakup roweru, którym mogłaby dojeżdżać do biura, kontrahentów i urzędów. Przyznała, że choć będzie korzystać z roweru do działalności gospodarczej, to nie wyklucza sporadycznych przejażdżek w celach prywatnych. Spytała, czy może odliczyć cały VAT od zakupu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, że kobieta będzie mogła odliczyć 100 proc. podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup tego roweru. Do rowerów bowiem nie stosuje się ograniczenia pozwalającego na odliczenie tylko 50 proc. podatku. Dotyczy ono jedynie samochodów osobowych (wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych). Zarazem jednak dyrektor KIS zastrzegł, że podatniczka będzie musiała płacić VAT od każdego wykorzystania roweru do celów prywatnych. Jako podstawę prawną wskazał art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

- Podobny problem dotyczy co do zasady prywatnego użytku wszystkich sprzętów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, jak np. telefonu czy laptopa. Trudno bowiem całkowicie wykluczyć ich prywatne użycie. Jedynie kwestia prywatnego użytku samochodu osobowego została uregulowana w ustawie o VAT. Moim zdaniem, interpretacja dyrektora KIS jest formalnie zgodna z przepisami podatkowymi, mimo iż prowadzi do absurdu. Organ podatkowy nie mógł inaczej odpowiedzieć na tak postawione pytanie podatniczki. Z przepisów ustawy o VAT wynika bowiem, że każde prywatne użycie powinno być co do zasady ewidencjonowane i opodatkowane. Jest to jednak przykład przepisów, które są nie do zastosowania w praktyce a w konsekwencji są powszechnie ignorowane. Prawo podatkowe należy bowiem interpretować zdroworozsądkowo, biorąc pod uwagę realia podatnika oraz możliwości organu podatkowego w zakresie udowodnienia wykorzystywania sprzętu służbowego na cele prywatne. W szczególności nie wiem jak DKIS wyobraża sobie określenie podstawy opodatkowania? W jaki sposób podatnik ma wyliczyć wartość czynności „prywatnej” takiej jak zatrzymanie się rowerem przy sklepie w drodze do urzędu, odebranie połączenia od członka rodziny na firmowej komórce albo pokaz zdjęć z wakacji dla kolegów z pracy na służbowym laptopie? Uważam, że jedyne czego można wymagać od przedsiębiorcy to dołożenie należytej staranności np. opracowanie regulaminów dotyczących użytkowania firmowego sprzętu - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

Pełna treść artykułu pod adresem:

https://www.prawo.pl/podatki/czy-mozna-odliczyc-wydatki-na-rower-elektryczny,528449.html

Źródło: Monika Pogroszewska, Prawo.pl

06

Przyczepa kempingowa biurem przedsiębiorcy

16.02.2024

 

Przyczepa kempingowa biurem przedsiębiorcy - fiskus pozwala odliczyć koszty:

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może urządzić sobie biuro w przyczepie kempingowej. Fiskus potwierdza, że przyczepa może służyć za miejsce świadczenia usług. A to oznacza możliwość odliczenia wydatków na jej zakup (w postaci odpisów amortyzacyjnych) oraz całości wydatków eksploatacyjnych, np. ubezpieczenie, przeglądy, naprawy i opłaty za parking.

Wcześniej mobilne biuro w kamperze, a teraz w przyczepie kempingowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej korzystnie interpretuje przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Zgadza się na odliczenie wydatków na zakup urządzeń, które posłużą przedsiębiorcy zarówno do przemieszczania się do kontrahentów jak i do świadczenia usług.

To kolejna pozytywna interpretacja dotycząca kosztów uzyskania przychodów, które nie są oczywiste i budziły wcześniej wątpliwości. Organy podatkowe zgadzają się na odliczenia wydatków na "alternatywne" miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Duża w tym jednak zasługa argumentacji przedstawionej w sformułowanym przez podatnika wniosku o interpretację. Co ważne, w przypadku przyczepy kempingowej nie obowiązują ograniczenia w odliczaniu kosztów, które stosuje się do samochodów osobowych i kamperów - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Pełna treść artykułu pod adresem:

https://www.prawo.pl/podatki/przyczepa-kempingowa-jako-biuro-przedsiebiorcy-mozliwa-do-odliczenia,525260.html

Źródło: Monika Pogroszewska, Prawo.pl

07

Jak rozliczyć darowiznę motocykla wykupionego z leasingu

25.09.2023

 

Darowizna motocykla, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, gdy przy wykupie nie odliczono VAT naliczonego, nie podlega opodatkowaniu VAT należnym. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Jak wskazał organ w interpretacji z 24 maja 2023 r. (0113-KDIPT1-3.4012.205.2023.1.MK) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa (w tym także wszelkie darowizny), z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane). Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności. Jeżeli przy wykupie motocykla, używanego uprzednio w działalności gospodarczej, ale wykupie na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, kupujący nie odliczy podatku vat naliczonego, zawartego w fakturze dokumentującej wykup, to późniejsza darowizna motocykla nie będzie opodatkowana VAT.

Leasing a VAT

Umowa leasingu sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie rodzi natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług, leasing jest usługą zdefiniowaną w art. 8 ust. 1 ustawy. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu. Jeżeli po wykupie motocykl nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, od daty wykupu nie będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki ponoszone w związku z jego eksploatacją nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności, to darowizna motocykla będzie czynnością zbycia majątku prywatnego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie. Po pierwsze, dana czynność musi być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Tak więc, jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze, w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku vat, jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Darowizna bez podatku

Należy zgodzić się z organem, iż zasadne jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Jak podkreślił organ, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

We wskazanym stanie faktycznym dojdzie do przekazania motocykla, stanowiącego majątek prywatny, w zakresie korzystania z prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem w związku z darowizną, darczyńca nie będzie działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz dokona zarządu majątkiem osobistym, a dokonana czynność nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. W okolicznościach przedstawionej sprawy darowizna motocykla nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pełna treść interpretacji pod adresem:

https://www.prawo.pl/podatki/czy-jest-vat-od-darowizny-motocykla-wykupionego-z-leasingu,523145.html

Źródło: Sylwia Loręcka, Prawo.pl

08

Nieuznanie za podatnika w związku z wykupem z leasingu samochodu osobowego na cele prywatne oraz jego darowizną

09.08.2023

 

Poniżej fragmenty treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej nieuznania za podatnika w związku z wykupem z leasingu samochodu osobowego na cele prywatne, nieuznania za podatnika w związku z darowizną na rzecz ojca samochodu osobowego oraz braku obowiązku zapłaty podatku.

Tytuł (teza):

Nieuznanie za podatnika w związku z wykupem z leasingu samochodu osobowego na cele prywatne. Nieuznanie za podatnika w związku darowizną na rzecz ojca samochodu osobowego i brak obowiązku zapłaty podatku. Brak obowiązku korekty podatku VAT.

Opis zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (...) Wnioskodawca posiada numer NIP oraz REGON. (...) Ponadto należy podkreślić, że  Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca został zarejestrowany jako podatnik VAT (...).

Wnioskodawca od dnia 29.09.2021 r. jest stroną umowy leasingu operacyjnego, tj.  leasingobiorcą, dotyczącej samochodu osobowego (...), który był wykorzystywany częściowo na cele prowadzonej działalności gospodarczej, częściowo na cele osobiste (użytek mieszany). Podatnik częściowo odliczał (to jest 50%) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatek naliczony wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z  leasingiem operacyjnym samochodu.

Umowa leasingu kończy się z dniem 9 września 2023 r. Faktura związana z wykupem samochodu z leasingu zostanie wystawiona przez leasingodawcę na dane działalności gospodarczej Wnioskodawcy, (...). W związku z tym po wykupie samochodu od leasingodawcy i po zakończeniu umowy leasingu Wnioskodawca stanie się właścicielem powyższego samochodu. Wnioskodawca nie zamierza jednakże księgować ww. faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, odliczać podatku naliczonego po wykupie samochodu a także nie zamierza po wykupie dalej wykorzystywać pojazdu w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie będzie wprowadzał również samochodu po jego wykupie do ewidencji środków trwałych i w konsekwencji nie będzie go  amortyzował. Również koszty eksploatacji nie będą księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy i  Wnioskodawca nie będzie odliczał podatku naliczonego przy ponoszeniu tych kosztów. Wnioskodawca po wykupie pojazdu od leasingodawcy zamierza umową darowizny przekazać go nieodpłatnie ojcu, zaś ojciec będzie korzystać z pojazdu wyłącznie do celów prywatnych. Na podstawie tej umowy nastąpi więc zmiana właściciela pojazdu.

 

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan:

1.    Wnioskodawca planuje dokonać darowizny samochodu osobowego o którym mowa we wniosku o interpretacje najpóźniej do końca grudnia 2023 r.

2.    Wnioskodawca w okresie użytkowania pojazdu przed darowizną nie zamierza dokonywać zakupów części składowych do pojazdu które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu

Pytania

1.    Czy w zakresie planowanego wykupu samochodu od leasingodawcy a następnie darowizny tego samochodu osobowego opisanego w stanie faktycznym sprawy dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz jego ojca Wnioskodawca wystąpi w roli podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od  towarów i  usług i czy w konsekwencji planowane powyżej czynności spowodują powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i  usług i tym samym konieczność zapłaty podatku VAT?

2.    Czy w zakresie planowanego wykupu samochodu od leasingodawcy a następnie planowanej darowizny tego samochodu osobowego w opisanym stanie faktycznym sprawy dokonana przez Wnioskodawcę na rzecz jego ojca spowoduje konieczność dokonania korekty podatku VAT w zakresie odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu dla Wnioskodawcy i z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych?

Stanowisko wnioskodawcy

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy w zakresie planowanego wykupu samochodu (...) od leasingodawcy a następnie darowizny tego samochodu osobowego opisanego w stanie faktycznym sprawy dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz jego ojca Wnioskodawca nie wystąpi w roli podatnika podatku od  towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT i  w  konsekwencji planowane powyżej czynności nie spowodują powstania obowiązku podatkowego w  zakresie podatku od towarów i usług i tym samym konieczności zapłaty podatku VAT. Powyższe wynika z następujących okoliczności. Przepisy ustawy o podatku VAT nie przewidują iż w związku z wykupem samochodu od leasingodawcy czynność ta  będzie związana z obowiązkiem zapłaty przez leasingobiorcę podatku VAT. W tym zakresie podatnikiem podatku VAT jest leasingodawca. Jak zostało opisane w stanie faktycznym sprawy leasingobiorca nie zamierza odliczać podatku VAT od faktury wykupu samochodu osobowego.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy w zakresie planowanego wykupu samochodu marki ..., model ..., rok produkcji 2018 r. od leasingodawcy a następnie planowanej darowizny tego samochodu osobowego w opisanym stanie faktycznym sprawy dokonana przez wnioskodawcę na rzecz jego ojca nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku VAT w zakresie odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu dla Wnioskodawcy i z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Pełna treść interpretacji pod adresem:

https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/553512

Źródło: https://eureka.mf.gov.pl

09

Kamper może być biurem przedsiębiorcy
- fiskus uznaje odliczenie zakupu

20.06.2023

 

Samochód kempingowy może służyć przedsiębiorcy za miejsce pracy. Fiskus potwierdza, że dla celów podatkowych jest to samochód osobowy. A to daje możliwość odliczenia wydatków na jego zakup do limitu 150 tys. zł oraz 75 proc. kosztów eksploatacji, nawet gdy kamper służy jednocześnie do celów prywatnych. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba będzie udowodnić celowość takich wydatków.

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców, których działalność wymaga częstych podróży. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011.124.2023.1.KP), że kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki na zakup kampera używanego w tej działalności.

Dyrektor KIS poruszył dwie ważne kwestie. Pierwsza to kwalifikacja kampera jako samochodu osobowego na gruncie przepisów podatkowych, a druga - możliwość odliczenia wydatków związanych z jego zakupem i eksploatacją - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/podatki/mozna-odliczyc-wydatki-zakup-kampera-wykorzystywanego-w,521558.html

Źródło: prawo.pl

10

Darowizna samochodu pozbawiona przychodu w PIT u darczyńcy

24.04.2023

 

Na gruncie przepisów podatkowych darowizna nie stanowi odpłatnego zbycia i nie wywołuje skutków podatkowych w PIT. Ta zasada odnosi się również do przekazywanych jako darowizna pojazdów nieuznawanych za rzeczy ruchome, co potwierdza niedawna interpretacja podatkowa. Takie stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od osiąganych dochodów według stawki liniowej, pod koniec 2019 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego, która trzy lata później w związku z jej wykonaniem i upływem okresu leasingu, wygasła. Przedmiot leasingu – samochód osobowy - był wykorzystywany na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tzw. użytku mieszanego (zarówno na cele prywatne, jak i na cele prowadzonej działalności). Raty leasingowe oraz bieżące wydatki na eksploatację pojazdu – paliwo, ubezpieczenie, naprawy, wymiana części, były rozliczane przez przedsiębiorcę jako koszty uzyskania przychodu, a rozliczenie podatku VAT naliczonego od wcześniej wskazanych wydatków dokonywano w wysokości 50% kwoty podatku.

W ramach umowy przedsiębiorca dokonał wykupu samochodu po upływie okresu leasingu. Kwota wykupu została udokumentowana wystawioną przez leasingodawcę fakturą VAT, której przedsiębiorca nie zaliczył do kosztów podatkowych, co więcej nie dokonał również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej umowy, bowiem samochód nie został wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Wnioskodawca nie ma w planach wykorzystywać pojazdu w ramach działalności gospodarczej, dlatego też nie wprowadził i nie zamierza wprowadzić samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wnioskodawca podniósł także, że wydatki ponoszone w ramach eksploatacji pojazdu, już po fakcie jego wykupu, nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dodatkowo w okresie użytkowania pojazdu nie dokonano zakupu części składowych, które spowodowałyby trwały wzrost wartości samochodu.

Umowa darowizny nie stanowi odpłatnego zbycia

Istotą umowy darowizny jest fakt dokonania bezpłatnego świadczenia na rzecz innego podmiotu kosztem swojego majątku. Kluczowy jest sposób dokonania świadczenia – nieodpłatny, tytułem darmym. Darczyńca dokonuje przysporzenia majątkowego na rzecz obdarowanego, nie otrzymując za to ekwiwalentu gospodarczego dokonanej czynności.

Z perspektywy wnioskodawcy dokonanie ewentualnego świadczenia na rzecz obdarowanego nie będzie skutkować uzyskaniem jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego, czy to ekwiwalentnego czy nieekwiwalentnego. Wnioskodawca przyjął, że dokonanie darowizny samochodu osobowego na rzecz własnego ojca nie będzie stanowić odpłatnego zbycia pojazdu, zatem owa darowizna nie wywoła skutku podatkowego w PIT. Jednakże w sytuacji zakwalifikowania pojazdu jako rzeczy ruchomej, opisana darowizna nie będzie podlegać regulacji przepisów przedmiotowej ustawy, gdyż nie będzie stanowić odpłatnego zbycia rzeczy. Powyższe stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w interpretacji dyrektora KIS z 24 czerwca 2022 r. nr 0114-KDIP2-2.4011.348.2022.4.SP. 

Wnioskodawca uważał, że opisana darowizna nie będzie rodzić obowiązków podatkowych w PIT, co więcej twierdził, że będzie podlegać przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Takie stanowisko wraz z potwierdzającą je argumentacją zostało w całości uznane przez organ interpretujący za prawidłowe (interpretacja dyrektora KIS z 1 marca 2023 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.976.2022.5.MZ).

Na marginesie wnioskodawca dodał, że kwestia kręgu osób lub podmiotów, które hipotetycznie będą mogły faktycznie korzystać z samochodu po dokonaniu potencjalnej darowizny nie ma znaczenia dla sprawy. Poza tym w sytuacji przeniesienia własności pojazdu w drodze darowizny na ojca, wnioskodawca nie będzie miał wpływu ani wiedzy o sposobie korzystania z pojazdu przez nowego właściciela.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/podatki/darowizna-samochodu-pozbawiona-przychodu-w-pit,520264.html

Źródło: prawo.pl

11

Przedsiębiorca może darować żonie poleasingowe auto bez VAT

07.02.2023

 

Poniżej fragmenty treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej możliwości przekazania przez przedsiębiorcę samochodu poleasingowego małżonce, bez powstania obowiązku podatkowego 

w zakresie podatku od towarów i usług.

Tytuł (teza):

Czy darowizna pojazdu będzie powodowała powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Opis zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - kancelarię adwokacką. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca jest stroną umowy leasingu operacyjnego dot. samochodu osobowego, który był wykorzystywany częściowo na cele prowadzonej działalności gospodarczej, częściowo na cele osobiste. Podatnik częściowo odliczał podatek naliczony wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem samochodu. Umowa leasingu kończy się z dniem 01.01.2023 r. Faktura sprzedaży zostanie wystawiona przez leasingodawcę na dane działalności gospodarczej wnioskodawcy. Wnioskodawca nie zamierza jednakże księgować ww. faktury, odliczać podatku naliczonego po jego wykupie a także nie zamierza dalej wykorzystywać pojazdu w działalności gospodarczej, nie będzie wprowadzał samochodu do ewidencji środków trwałych. Również koszty eksploatacji nie będą związane z działalnością i podatnik nie będzie odliczał podatku naliczonego. Wnioskodawca po wykupie pojazdu zamierza umową darowizny przekazać go nieodpłatnie żonie (strony zawarły umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej). Żona wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą jednakże będzie korzystać z pojazdu jedynie do celów prywatnych.

Czy darowizna ww. pojazdu w przedstawionym stanie faktycznym przez podatnika będzie powodowała powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług?

W ocenie wnioskodawcy czynność darowizny ww. pojazdu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisem 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2022.931 t. j. z dnia 2022.04.29), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy). W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 Ustawy Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: (...) 2) wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W ocenie wnioskodawcy samo prawo do odliczenia podatku nie przesądza o charakterze czynności. Jeżeli bowiem podatnik z takiego prawa nie skorzysta i zamierza dokonać darowizny poza sferą swojej podstawowej działalności gospodarczej to wówczas zbycie nie powinno podlegać VAT. W interpretacjach indywidualnych wydawanych przez KIS pojawiały się poglądy, iż ,,Właściwym jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.’’ (por. 0111-KDIB3-1.4012.10O3.2020.1.ABU). W niniejszej sprawie podatnik mimo posiadania uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego (wystawienia przez leasingodawcę faktury na dane działalności gospodarczej podatnika) nie dokona przedmiotowego odliczenia i nie będzie korzystał z pojazdu na cele działalności gospodarczej. Pojazd nie będzie widniał w ewidencji środków trwałych. Powyższe w ocenie wnioskodawcy przesądza, iż czynność darowizny ww. pojazdu jako nie służącego prowadzeniu działalności gospodarczej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, że czynność darowizny ww. pojazdu jako nie służącego prowadzeniu działalności gospodarczej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe

Pełna treść interpretacji pod adresem:

https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/526809

Źródło: https://eureka.mf.gov.pl

12

Firmy leasingowe ostrzegają przed nowym sposobem działania przestępców

18.01.2023

 

Klienci firm leasingowych bywają namawiani przez pośredników, zajmujących się wywożeniem pojazdów z Polski do Francji, do zawierania umów leasingowych, a następnie podnajęcia aut. Z takiej inwestycji obiecywane są ogromne zyski, reklamowane jako dochód pasywny. Często jednak klient firm leasingowej nie ma świadomości ryzyka, jakie za tym idzie oraz kontroli nad tym, co się dzieje z pojazdem. Nie wie, gdzie się znajduje, ani kto go użytkuje.

Na naszym rynku pojawili się pośrednicy, którzy wyszukują klientów firm leasingowych (często są to lekarze, pracownicy branży IT czy inni dobrze opłacani specjaliści) z pozytywną historią kredytową i proponują im wejście w zyskowny biznes - ostrzega Związek Polskiego Leasingu. Polega on na wzięciu w leasing samochodu i podnajęciu go pośrednikowi z przeznaczeniem na zagraniczne rynki (głównie francuski). Początkowo, przez kilka miesięcy, biznes działa poprawnie, aż do momentu w którym okazuje się, że aktywo zostało całkowicie zniszczone np. podczas nielegalnych wyścigów samochodowych lub jest wykorzystywane do przemytu narkotyków czy wyłudzania ubezpieczenia. Łamane są przepisy drogowe i kodeks karny.

Przestępcy koncentrują się na drogich, sportowych samochodach, najczęściej takich marek jak: Audi, BMW, Mercedes, Porsche, Volkswagen, które następnie są wywożone poza granice Polski i wynajmowane w tamtejszych wypożyczalniach. Samochody są kierowane głównie do Francji, choć mogą trafić także do innych krajów np. do Hiszpanii czy Holandii. Auta są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem i ulegają zniszczeniu, a w takich przypadkach zakłady ubezpieczeń odmawiają wypłaty odszkodowania z tytułu AC. Auta uczestniczące w przestępstwach są zatrzymywane przez organy ścigania i mogą być skonfiskowane. Konsekwencją takiej sytuacji jest konieczność zapłaty całego zobowiązania w stosunku do firmy leasingowej przez klienta, który zdecydował się użyczyć auto innemu podmiotowi bez uprzedniej zgody leasingodawcy, nie spełniając tym samym innych warunków kontraktu leasingowego.

Przykłady:

a) Sportowy samochód został wzięty w leasing przez klienta, który od razu przekazał go na potrzeby wynajmu we Francji. Po dwóch miesiącach okazało się, że samochód został wywieziony do Burkina Faso, a tam rozbity. Wysokie koszty sprowadzenia takiego pojazdu obciążają klienta.

b) Klient wziął w leasing sportowy samochód, który po kilku miesiącach został odnaleziony całkowicie spalony na terenie Francji. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

c) Na początku września 2021r., we francuskiej Marsylii, policja zatrzymała osiem pojazdów. Samochody były użytkowane przez handlarza narkotyków na podstawie kontraktów „ręcznie" spisywanych na krawędzi maski. Samochody były zarejestrowane w Polsce, ale nie posiadały drogowego ubezpieczenia wymaganego przez francuski kodeks drogowy i ubezpieczeniowy. Policja skonfiskowała osiem pojazdów, w tym Audi Q8, a następnie zostały one wystawione na licytację. Odzyskanie samochodów nie jest możliwe.

Na tym etapie nie można wskazać jednego schematu postępowania. W proceder zamieszani bywają zarówno klienci firm leasingowych, jak i dostawcy czy pracownicy dostawców. Eksperci Związku Polskiego Leasingu zwracają uwagę, że sprawa może dotyczyć również klientów, którzy mają pozytywną historię kredytową w danej firmie leasingowej.

Co powinno wzbudzić czujność klientów?

1. Propozycja zyskownego biznesu, związanego z podnajęciem leasingowanego samochodu z przeznaczeniem na zagraniczny rynek (opłata za podnajęcie znacznie przewyższa ratę leasingu).

2. Propozycja wydania samochodu osobie / podmiotowi trzeciemu.

3. Propozycja uregulowania opłaty za najem za dłuższy okres, np. za rok z góry.

4. Oferowanie na start do kilkunastu tysięcy zł zwrotu kosztów z tytułu rabatu uzyskanego przy zakupie samochodu. W praktyce klienci i tak zapłacą za ten rabat, który zostanie wkalkulowany w raty leasingowe.

5. Przedmiotem umowy ma być sportowa wersja popularnej marki samochodów (np. Mercedes AMG, Audi RS i S, BMW M).

6. Auto powinno zostać skonfigurowane w najbogatszej wersji wyposażenia.

7. Auto nie ma rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej o ryzyko podnajmu, jazd wyścigowych itp.

8. Brak informacji dotyczącej tego, co się będzie działo z autem, kto je będzie użytkował.

Źródło: http://www.leasing.org.pl ; Związek Polskiego Leasingu

bottom of page